Nauczysz się nie tylko konstruować kompletne systemy IoT, ale także współpracować w grupie. To połączenie sprawia, że nie obawiam się Market News Stocks drop with bonds o swoje miejsce na rynku pracy. W trakcie prac nad programem nowego kierunku jedny z najważniejszych czynników były opienie studenów na temat preferowanych przez nich form kształcenia.
Zostań inżynierem przyszłości!Studiuj na Politechnice Warszawskiej
Już teraz jest dostępna seria ponad 32 artykułów „Systemy dla Internetu Rzeczy” w miesięczniku Elektronika Praktyczna. Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania. Zajęcia będą prowadzone we współpracy ze specjalistami z firm i instytucji działających w obszarze nowoczesnych technologii.
Nabywane umiejętności
Ogólna struktura planu modelowego na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy. Kierunek IIR to połączenie zarówno nowoczesnych technologii, jak i nietypowego podejścia do studiowania. Projekty realizowane w ramach przedmiotu PBL uczą studentów do pracy w grupie i pozwalają na innowacyjne rozwiązywanie postawionych im problemów. Obie te kompetencje są bardzo cenione przez pracodawców na całym świecie. Jeśli jesteś chętny poznać świat autonomicznych pojazdów, inteligentnych domów, sztucznej inteligencji i wielu innych technologii, to ten kierunek jest dla Ciebie. Absolwentów inżynierii Internetu rzeczy mogą zatrudnić firmy tworzące i wdrażające innowacyjne rozwiązania w sferze produkcji i usług.
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INŻYNIERIA INTERNETU RZECZY?
Plan modelowy w zakresie przedmiotów technicznych na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy. Studia na kierunku inżynieria internetu rzeczy łączą wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki, telekomunikacji i elektroniki, kształcąc specjalistów systemów integrujących “inteligentne” obiekty korzystające z danych sieci internetowej. Absolwenci kierunku inżynieria internetu rzeczy nie powinni mieć żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku pracy. Uzyskana wiedza i umiejętności otworzą im drzwi do kariery w branży IT i firmach informatycznych wykorzystujących technologię internetu rzeczy, szczególnie z zawodzie analityka komputerowego, czy projektanta aplikacji. Co więcej mogą podjąć pracę w start-upach lub założyć własną działalność gospodarczą, opartą o tematykę informatyczną.
Studenci kierunku inżynieria internetu rzeczy zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu naukinformatycznych, technicznych i ścisłych. Jednak przede wszystkim skupią się na doskonaleniu umiejętności praktycznych, które znajdą zastosowanie w ich przyszłej pracy zawodowej. W ramach kształcenia nauczą się tworzenia inteligentnych sieci i systemów komputerowych. Co więcej poznają zasady projektowania i budowania urządzeń stosowanych do internetu rzeczy. Studenci zdobędą także umiejętność analizy i przetwarzania danych cyfrowych. Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria internetu rzeczy zdobędą wszechstronną wiedzę informatyczną.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria internetu rzeczy
Przykładowo, w roku 2020 zainteresowanie studiowaniem na nowym kierunku wykazało 928 kandydatów. Biorąc pod uwagę limit przyjęć (30 miejsc), oznacza to, że o jedno miejsce ubiegało się ponad 30 kandydatów. Z danych opublikowanych przez ówczesne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że były to wówczas studia najbardziej „oblegane” spośród wszystkich prowadzonych przez polskie uczelnie 7. Warto w tym kontekście wspomnieć, że obecnie istotną rolę w promocji studiów wśród potencjalnych kandydatów odgrywają członkowie studenckiego koła naukowego KOIoT i jego opiekunowie. Jedną z form tej promocji są zajęcia warsztatowe skierowane do uczniów ósmych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich.
W zestawie przedmiotów i innych modułów zajęć tworzących program studiów, a w szczególności w ramach modułów PBL, używane są różnorodne formy prowadzenia zajęć, integrujące w przemyślany sposób rozmaite techniki kształcenia. Opracowanie oraz uruchomienie na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej programu studiów na kierunku Inżynieria Internetu Rzeczy, będące przedmiotem artykułu, okazało się pod wieloma względami innowacyjne i unikatowe. Pierwszy z nich dotyczy zakresu tematycznego kształcenia – w chwili uruchamiania studiów (2020 r.) w żadnej z polskich uczelni publicznych nie były jeszcze prowadzone studia dotyczące wspomnianej tematyki (wg wiedzy autorów jest to nadal przedsięwzięcie wyjątkowe w skali kraju).
Na kierunku Inżynieria internetu rzeczy nieco odmiennie, Kriptomat w porównaniu z pozostałymi kierunkami studiów, rozłożone są przedmioty nietechniczne i przedmioty z języków obcych, a poza tym są tylko trzy przedmioty z wychowania fizycznego, a nie cztery. Tak czy inaczej, ogólna struktura planu modelowego obejmuje nie tylko przedmioty techniczne, ale również wychowanie fizyczne, języki obce, przedmioty nietechniczne, praktykę oraz dyplomowanie. Z kolei plan modelowy w zakresie przedmiotów technicznych jest pokazany w tabeli 2.
- Ponadto poznają zasady obsług nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz będą uczestniczyć w zajęciach związanych z cyberbezpieczeństwem.
- Będzie także przygotowany do realizowania kariery w firmach i zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją.
- Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy Internet służył głównie do wysyłania maili i dzielenia się swoim życiem na portalach społecznościowych.
- Na tej podstawie stworzyliśmy ciekawy i przyjazny studentom program studiów.
- Będziesz pracować przede wszystkim indywidualnie i projektowo (w formule PBL – Project Based Learning), co przygotuje Cię do efektywnego współdziałania w zespołach, zwykle interdyscyplinarnych.
W systemach takich „inteligentne” obiekty (urządzenia, przedmioty, rzeczy) mogą pobierać z otoczenia, gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane za pośrednictwem Internetu. Nauczysz się, jak wyposażyć rozmaite urządzenia (stacjonarne i mobilne) w inteligentne sensory, często realizujące także wstępne przetwarzanie zbieranych danych, elektroniczne identyfikatory oraz elementy wykonawcze. Przede wszystkim w zakresie projektowania i realizowania całego systemu Internetu rzeczy od urządzenia wbudowanego do urządzenia klienckiego. W Sesje handlowe Wskaźnik handlu toku studiów studenci uczą się doboru podzespołów i budowania prototypu, projektowania obwodu drukowanego, tworzenia oprogramowania mikrokontrolera, czy montażu, uruchamiania i weryfikacji zgodności parametrów urządzenia z założeniami projektu. Wspomniane ankiety zawierają wysoce pozytywną ocenę programu studiów na kierunku Inżynieria Internetu Rzeczy. Ponad połowa (55%) studentów tego kierunku oceniła, że realizowane przez nich studia wyróżniają się pozytywnie spośród innych prowadzonych na Wydziale (nie było ocen negatywnych ani neutralnych; pozostali studenci uznali, że nie mają dostatecznej wiedzy, aby dokonać oceny) 8.
- Inne spojrzenie na program studiów na kierunku Inżynieria Internetu Rzeczy ilustruje rysunek 2.
- Koncepcja ta znajduje odzwierciedlenie w realizowanym na każdym semestrze studiów (z wyjątkiem ostatniego, przeznaczonego na pracę dyplomową) module zespołowych zajęć projektowych – PBL (project-based learning), o wymiarze najczęściej 12 punktów ECTS2, prowadzonych w odpowiednio wyposażonych laboratoriach.
- Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
- Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria Internetu rzeczy na Politechnice Warszawskiej będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w laboratoriach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, ośrodkach badawczych, firmach konsultingowych.
- Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria internetu rzeczy zdobędą wszechstronną wiedzę informatyczną.
- W tabeli 1 przedstawiono ogólną strukturę planu modelowego na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy, która różni się od ogólnej struktury planów modelowych na pozostałych kierunkach studiów.
To pozwoli im lepiej przygotować się do przejścia procesu rekrutacyjnego. Praktyka – mimo, że jest wymagana na studiach pierwszego stopnia – nie jest umieszczona w planie modelowym, gdyż jedni studenci wolą odbyć ją w trakcie semestru – np. Za praktykę uzyskuje się 4 punkty ECTS, ale te punkty nie liczą się do wymaganych programem 210 punktów ECTS, które należy zdobyć zaliczając przedmioty z pozostałych klas programowych. Zaleca się odbycie praktyki nie później niż na szóstym semestrze studiów lub bezpośrednio po nim. W tabeli 1 przedstawiono plan modelowy ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów technicznych na stacjonarnych studiach drugiego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy, w rozbiciu na poszczególne klasy programowe. Elementy w sposób umożliwiający realizację inteligentnych produktów i usług, dostosowanych do potrzeb różnych grup użytkowników.
Podstawowym założeniem programu studiów jest nauczanie projektowe bazujące na metodzie PBL (ang. Project Based Learning) i Double Diamond by Google. Co więcej dowiedzą się, w jaki sposób budować komponenty internetu rzeczy oraz zarządzać swoim projektem. Ponadto poznają zasady obsług nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz będą uczestniczyć w zajęciach związanych z cyberbezpieczeństwem.
Wymaganie określone w klasie Przedmioty obieralne techniczne stanowi uzupełnienie wymagań programowych określonych w pozostałych klasach do sumarycznej liczby punktów ECTS wymaganych z przedmiotów technicznych. Przejdź do strony o studiach technicznych w Polsce, tam znajdziesz również dużo ciekawych informacji. Absolwenci będą oczywiście mieli także inne możliwości kontynuacji kształcenia – podjęcia studiów II stopnia na innym kierunku na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (np. kierunku związanym z cyberbezpieczeństwem lub automatyką i robotyką), innym wydziale PW lub innej uczelni – w kraju lub za granicą. Będziesz pracować przede wszystkim indywidualnie i projektowo (w formule PBL – Project Based Learning), co przygotuje Cię do efektywnego współdziałania w zespołach, zwykle interdyscyplinarnych. Akademia Internetu Rzeczy jest inicjatywą środowiska uniwersyteckiego w celu przybliżenia zagadnień najszybciej rozwijającej się dziedziny elektroniki i informatyki. W ramach Akademii Internetu Rzeczy będą otwarte seminaria, darmowe warsztaty laboratoryjne i hakatony.
Zaprezentowane w tym punkcie rozważania dotyczą studiów pierwszego stopnia, nie sposób bowiem ocenić studiów drugiego stopnia kilka miesięcy po ich uruchomieniu. W październiku tego roku po raz pierwszy studenci rozpoczęli studia na nowym kierunku. Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie internetowej w 2020 roku najtrudniej było się dostać właśnie na Inżynierię Internetu Rzeczy. Na każde z 30 przygotowanych miejsc dla studentów ubiegało się wtedy 31 kandydatów.
Stawiamy na nauczanie projektowe bazujące na metodzie PBL (ang. Project Based Learning) i Double Diamond by Google. Ważnym aspektem jest również współpraca z przedsiębiorcami i firmami z branży IT. Wymagania programowe przedstawione w tabeli 1 dotyczą tylko przedmiotów technicznych. Studia na kierunku Inżynieria Internetu rzeczy posiadają charakter praktyczny. Studenci pozyskują wiedzę dotyczącą podstaw projektowania urządzeń, dedykowanych do zastosowań Internetu rzeczy, tworzenia aplikacji, czy programowania systemów mikroprocesorowych z użyciem różnych języków.
Oznacza to, że kandydatów na studia jest bardzo wielu i należy poważnie podejść do tematu rekrutacji. Wcześniej przytoczone fakty i opinie uzasadniają tezę, że opracowanie i realizacja tego programu stanowi udany eksperyment w sferze kształcenia, który powinien być kontynuowany i rozpowszechniony. Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy Internet służył głównie do wysyłania maili i dzielenia się swoim życiem na portalach społecznościowych. Coraz więcej mówi się o Internecie rzeczy – koncepcji, zgodnie z którą przedmioty codziennego użytku (choć nie tylko one) nabierają inteligencji – mogą przetwarzać dane, a tym samym pomagać nam w codziennych obowiązkach. Nic zatem dziwnego, że Inżynieria Internetu rzeczy to jeden z kierunków cieszących się największą popularnością wśród nowych studentów.
W celu ułatwienia studentom realizacji zadań warsztatowych i projektowych zespół prowadzący przedmiot opublikował podręcznik akademicki dotyczący zagadnień będących przedmiotem zajęć 5. Koncepcja ta znajduje odzwierciedlenie w realizowanym na każdym semestrze studiów (z wyjątkiem ostatniego, przeznaczonego na pracę dyplomową) module zespołowych zajęć projektowych – PBL (project-based learning), o wymiarze najczęściej 12 punktów ECTS2, prowadzonych w odpowiednio wyposażonych laboratoriach. Najlepiej punktowane przedmioty podczas rekrutacji to matematyka, fizyka oraz informatyka. Dowiesz się, jak zaprojektować i zrealizować infrastrukturę sieciową (teleinformatyczną), wykorzystującą łączność przewodową lub bezprzewodową, która – przez Internet – zapewnia połączenie poszczególnych inteligentnych urządzeń. Kierunek jest prowadzony w formule projektowej (PBL – Project Based Learning). Ogólna struktura wymagań programowych, obejmujących również wychowanie fizyczne, języki obce, przedmioty nietechniczne, praktykę oraz dyplomowanie jest pokazana w artykule wprowadzającym ».
Studenci dowiedzą się więcej na temat specyfiki internetu rzeczy, poznają podstawy programowania oraz tworzenia i analizy dużych zbiorów danych Big Data. W ramach kształcenia nauczą się projektowania układów i aplikacji przeznaczonych do rozwiązywania problemów metodą Design Thinking. W tabeli 1 przedstawiono wymagania programowe w zakresie przedmiotów technicznych na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy, w rozbiciu na poszczególne klasy programowe. W tabeli 2 przedstawiono plan modelowy w zakresie przedmiotów technicznych na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy, w rozbiciu na poszczególne przedmioty lub klasy programowe. W tabeli 1 przedstawiono ogólną strukturę planu modelowego na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria internetu rzeczy, która różni się od ogólnej struktury planów modelowych na pozostałych kierunkach studiów.